Dachówka czy blachodachówka?

Dachy

Materiał, jaki wybierzemy do pokrycia dachu, ma ogromne znaczenie ze względu na swoje walory użytkowe, wytrzymałość oraz sposób montażu. Tradycyjnie stosowanym materiałem pokryciowym są dachówki. Wykorzystuje się je od wieków, a grono ich zwolenników jest całkiem pokaźne. Dużym zainteresowaniem cieszy się również układanie blachodachówki. Blacha do krycia dachów jest również stosowana od wielu lat, a dostępność różnych jej wariantów od blachy trapezowej po panele i blachodachówkę daje bardzo dużą paletę możliwości. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom blachodachówek oraz dachówek ceramicznych i sprawdźmy, które rozwiązanie może okazać się lepsze.

Dachówka ceramiczna i jej zalety

Dachówki ceramiczne charakteryzują się wspaniałym wyglądem. Dom pokryty dachówką zyskuje niepowtarzalny charakter i świetnie wpisuje się w każde otoczenie. Dachówka jest bardzo trwała i odporna na warunki zewnętrzne. Produkowana z gliny i domieszek najwyższej jakości charakteryzuje się znikomą nasiąkliwością, jest zatem odporna na mróz i świetnie chroni przed najobfitszymi opadami atmosferycznymi. Dachy pokryte dachówką bez problemu mogą wytrzymać kilkadziesiąt lat. W wielu miejscach można spotkać budynki, które mają dachy wykonane więcej niż sto lat temu.

Krycie dachu dachówką ceramiczną wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Cena dachówek jest wysoka, a jej ułożenie pracochłonne, co także przekłada się na koszty usługi. Warto także pamiętać o tym, że dachówka jest najcięższym rodzajem pokrycia dachowego. Do jej ułożenia potrzebujemy więc odpowiedniej nośności i wzmocnionej konstrukcji dachowej.

Zalety blachodachówki

Blachodachówka jest bardzo lekka, a jej układanie jest stosunkowo łatwe i nie zajmuje tyle czasu co w przypadku dachówki ceramicznej. Konstrukcja dachu na budynku, który ma być kryty blachodachówką, może być więc mniej wytrzymała na obciążenie, a przez to tańsza. Blachodachówki są wykonywane z blachy, która została zabezpieczona powłoką antykorozyjną z cynku lub alucynku. Zwykle jest też pokryta warstwą tworzywa sztucznego, które stanowi dodatkową ochronę. Blachodachówka oferuje więc dobre parametry wytrzymałościowe, a dzięki mnogości dostępnych wzorów dach pokryty blachodachówką może również prezentować się bardzo elegancko.