Montaż rynien krok po kroku

rynna

Zamontowanie rynien na dachu jest istotnym elementem, który wpływa nie tylko na to, że woda nieetycznie nie skapuje z całego dachu, ale także na trwałość elementów konstrukcyjnych, do których bez rynien mogłaby dostawać się woda. Montaż rynien musi być przeprowadzony bardzo precyzyjnie, gdyż w przeciwnym razie po kilku latach przestają one pełnić swoją funkcję.

Od czego zacząć montaż rynien?

Cały proces montażu rynien należy poprzedzić wyposażeniem się w dedykowane do tego celu akcesoria montażowe. Jest to kluczowe dla trwałości konstrukcji, a wiele osób popełnia błąd, dobierając nieodpowiedni osprzęt, który potem uniemożliwia prawidłowy montaż rynien, wypaczając konstrukcję. Posiadając już pełen komplet rynien i akcesoriów można przejść do wyznaczenia miejsc, w których zlokalizowane będą rury spustowe. Należy to wykonać na etapie planowania pracy, gdyż będą to najniżej osadzone punkty w całej instalacji, do których należy dobrać odpowiedni spadek. Następnie montuje się haki trzymające rynny w taki sposób, by zachować odpowiednio duży spadek pomiędzy poszczególnymi punktami a rynnami spustowymi. Wyspecjalizowane ekipy zajmujące się  montażem rynien polecają spadek 0,5 cm na każdy metr bieżący rynny.

Rozstaw haków rynien oraz wysokość rynny

Bardzo istotne jest także zamontowanie haków w taki sposób, aby rynna wyłapywała całą wodę spływającą z dachu. W tym haki montuje się tak, by rynna zachodziła co najmniej 2 cm pod linię dachu. Sama gęstość haków powinna wynosić co najmniej 50 cm, aby zachować stabilność konstrukcji na całej długości. W zależności od wykorzystywanego materiału należy też zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednie dylatacji, która sprawi, że rynny nie stracą swojej funkcji na skutek odkształcania się.