Na czym polega krycie papą termozgrzewalną?

papa na dach

Na rynku jest bardzo szeroka oferta materiałów do wykonywania pokryć dachowych. Mamy zarówno różnego rodzaju membrany dachowe, jak i np. różne rodzaje blachodachówek. Dużą popularnością cieszy się wciąż wykorzystywanie materiałów stosowanych tradycyjnie. Jednym z takich sposobów zabezpieczania i uszczelniania dachów jest krycie papą termozgrzewalną. Papa jest wykonana z wierzchniej warstwy posypki z drobnego kruszywa spojonego warstwą masy bitumicznej. Jest ona wzmocniona specjalnym materiałem pełniącym funkcję elastycznego nośnika, najczęściej jest to tkanina z tworzywa sztucznego, niekiedy wykorzystuje się włókno szklane lub różnego rodzaju mieszanki kilku substancji. Spód papy termozgrzewalnej jest pokryty warstwą bitumu, który służy do mocowania papy przy układaniu. Zwykle papa jest jeszcze zabezpieczona specjalną powłoką, która chroni ją przed przywieraniem do siebie poszczególnych warstw podczas przechowywania i transportu.

Gdzie można użyć papy termozgrzewalnej

Papa termozgrzewalna umożliwia wykonanie stosunkowo trwałej i szczelnej powłoki na wszystkich dachach, które mają równą powierzchnię. Używa się jej często na dachach płaskich, a także spadzistych różnego typu od dwuspadowych i czterospadowych po najbardziej skomplikowane konstrukcje dachów wielospadowych. Wielką zaletą pokryć z papy termozgrzewalnej jest niewielki koszt materiału, możliwość szybkiego przeprowadzania prac oraz mała waga papy, dzięki czemu można ją stosować także na dachach o ograniczonej nośności. Z papy termozgrzewalnej można wykonywać zarówno pokrycia dachowe, jak i stosować ją w charakterze warstwy hydroizolacyjnej przy wylewaniu fundamentów i wznoszeniu ścian fundamentowych. Może być również użyta jako warstwa wodoodporna na tarasach i balkonach.

Układanie papy termozgrzewalnej

Układanie papy wymaga odpowiednich warunków zewnętrznych. Wymagana jest odpowiednia temperatura powietrza. Nie można jej używać, gdy jest zbyt chłodno, choć dokładna minimalna temperatura zależy od zaleceń producenta i od rodzaju papy. Powierzchnia, na której będzie układana papa, musi być spoista i sucha.

Papę termozgrzewalną układa się, podgrzewając specjalnym palnikiem jej spodnią warstwę. Wysoka temperatura uplastycznia bitum i sprawia, że staje się on bardziej lepki. Prace dekarskie przy użyciu papy polegają więc na stopniowym podgrzewaniu i odwijaniu papy z rolki. Warunkiem wykonania szczelnego pokrycia jest pełne przyleganie rozkładanej papy do powierzchni i właściwe podgrzanie bitumu.