Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycie dachu

Dach to istotny element budynku, zapewnia ochronę przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Osłania także budynek przed utratą ciepła, i co równie ważne, nadaje mu niepowtarzalny wygląd dzięki różnym kolorom i rodzajom pokryć dachowych. Bardzo duży wybór różnych materiałów do wykorzystania na dachu sprawia, że każdy może dobrać taki, który będzie odpowiadał wymaganiom co do trwałości, estetyki, a także kosztów zakupu i ułożenia. Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych.

Gont

Najbardziej tradycyjną metodą krycia dachu, która wciąż pozostaje w powszechnym użyciu jest krycie gontem. Dawnej gont był układane z niewielkich deszczułek mocowanych tak, by woda mogła po nich swobodnie spływać. Dziś gont drewniany jest dość drogi, a jego ułożenie mozolne. Są jednak dostępne materiały naśladujące wygląd dachów krytych gontem drewnianym, np. gonty bitumiczne. Są one wykonywane z podobnych materiałów jak papy dachowe, są więc lekkie i łatwe w użyciu.

Dachówka

Kolejną metodą na zapewnienie szczelności dachu, która ma bogatą tradycję, jest układanie dachówek. Dawniej korzystano z dachówek ceramicznych, dziś są one dostępne także jako produkty wykonane ze specjalnego betonu. Dachówki ceramiczne charakteryzują się stylowym wyglądem i bardzo wysoką trwałością, a dachówki wykonane z betonu niewiele ustępują im swoimi parametrami. Pokrycie z dachówki ceramicznej lub betonowej jest jednak dość ciężkie.

Blacha

Bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem na pokrycia dachowe jest blach stalowa. Ma ona dobre właściwości użytkowe i jest stosunkowo łatwa do ułożenia, choć wymaga staranności i wprawy. Zaletą pokryć z blachy jest to, że są one lekkie i występują w różnych rodzajach. Mamy blachy dachowe płaskie, trapezowe, w formie blachodachówki lub paneli.

Papy termozgrzewalne i membrany

Papy są od dawna wykorzystywane jako materiał na pokrycia dachowe. Są lekkie, łatwe w aplikacji i tanie. Współcześnie produkowane są bardziej wytrzymałe dzięki stosowaniu nowych, lepszych materiałów. Bardziej nowoczesną alternatywą są membrany z tworzyw sztucznych. Można ich używać na dachach o podobnej konstrukcji jak przy korzystaniu z pap termozgrzewalnych, czyli na jednolitych, płaskich lub łagodnie zakrzywionych  powierzchniach.